chaghi

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان از چاقی 28 درصدی دانش آموزان این استان خبر داد.

به گزارش راه اترک به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان، رضا طبرسا معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل اموزش و پرورش استان گفت: در این پروژه سعی شده است با افزایش آگاهی عوامل سهیم  و موثر در نظام تعلیم و تربیت اعم از دانش آموزان، معلمان، مدیران، خانواده ها و... از عوارض و پیامدهای منفی ناشی از اضافه وزن و چاقی با غربالگری و شناسایی دانش آموزان دارای اضافه وزن مدارس استان با ارائه مشاوره ها و توصیه های تغذیه ای و فعالیت بدنی و ترویج سبک زندگی فعال و سالم، زمینه تحقق شعار دانش آموز سالم، مدرسه سالم و جامعه سالم مهیا گردد.

وی با اشاره به اینکه بعد از ثبت اطلاعات قد و وزن 92 درصد از دانش آموزان استان در سامانه سناد نیمرخ وضعیت استان مشخص گردید، گفت: در این طرح 345466 دانش آموز به کمک همکاران و والدین قد و وزن گیری شدن که از این تعداد حدود 66 درصد در محدوده وزن طبیعی و حدود 6 درصد در محدوده لاغر و خیلی لاغر و قریب به 28 درصد در محدوده اضافه وزن و چاقی قرار دارند.

ایشان خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش بسته محتوای علمی برای کنترل وزن و چاقی دانش آموزان تدوین کرده و این پروژه را با یاری معلمان، دبیران، مدیران مدارس، مراقبان، دبیران تربیت بدنی و روسای مناطق و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها از سه ماه گذشته با نام طرح کوچ کلید زده است.

طبرسا با بیان اینکه از ماه گذشته وارد فاز مداخله با سایر دستگاه ها شده ایم، افزود: همچنین افرادی که سنجش اولیه برای آنها انجام شده است، از ماه گذشته وارد فاز مداخله و مشاوره  شده اند.

طبرسا با بیان اینکه موضوع طرح کوچ خانواده محور است، اظهار داشت: کلیپ، برنامه، بروشور و دستورالعمل های بارگذاری شده در این زمینه، شرایط لازم برای آموزش و همراهی خانواده ها را فراهم کرده است تا بتوانند در موضوع سلامت دانش آموزان یاری رسان باشند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان با اشاره به کاهش سه درصدی چاقی و اضافه وزن دانش آموزان به عنوان برون‌داد این طرح، بیان کرد: تناسب اندام، آمادگی جسمانی و چالاکی دانش‌آموزان به عنوان دستاوردهای این طرح محسوب می‌شود.

قابل ذکر است در این طرح 5 وبینار استانی و 70 وبینار شهرستانی ویژه همکاران و والدین دانش آموزان و تعداد 1300 وبینار مدرسه ای برگزار گردید.