gandom

علی رغم ورود به ماه سوم از فصل پاییز، هنوز خیلی از کشاورزان شرق گلستان حواله کود تریپل فسفات خود را تحویل نگرفته اند.

به گزارش راه اترک، از برج 8 به بعد کار کشت گندم در منطقه شرق گلستان آغاز می شود و این به خاطر این است که گندم بتواند قبل از رسیدن فصل سرما، سبز شود ولی هنوز خیلی از کشاورزان نتوانسته اند کود تریپل فسفات خود را تحویل بگیرند.

رضا یکی از کشاورزان کلاله ای در گفتگو با راه اترک گفت: به مرکز خدمات آقسو رفته ام و مدیر مرکز به من می گوید: هنوز ما قراردادهای برج 4 را پاسخ داده ایم و به اندازه همه قراردادها کود نداریم.

وی اضافه کرد: قیمت هر کیسه کود تریپل دولتی حدود 60 تا 65 هزار تومان با نرخ قدیم است که اگر بخواهیم آن را از بازار آزاد تهیه کنیم، خیلی گران برایمان درمی آید.

علی هم که از کشاورزان شرق گلستان است می گوید: خود دولت از پایین آمدن نرخ بستن قرارداد کشت گندم کاران گلایه دارد ولی چرا کاری برای کشاورزان نمی کند.

وی می گوید: اگر وضع به همین شکل پیش رود ما هم باید کشت گندم را رها کنیم و برویم هندوانه یا نخود بکاریم و یا زمین را آیش بگذاریم!

خانمی که او هم برای گرفتن کود به یک مرکز آزاد آمده بود به خبرنگار راه اترک گفت: از بذر ستاره خیلی تعریف می کنند ولی در مراکز دولتی این بذر نیست.

وی ادامه داد: به انبار مرکز خدمات  کلاله رفتیم به ما می گویند: فقط یک مقداری مرکز بذر مینودشت تهیه کرده بود که بلافاصله تمام شد، پس بقیه کشاورزان چه باید بکنند.

تغییر کشت یا استفاده از بذرهای غیرکارشناسانه و استفاده ا کودهای معمولی از جمله کارهایی است که پیش روی کشاورزان قرار دارد.

کشاورزان درخواستشان این است که قبل از شروع بارشهای بعدی، دولت در سریعترین زمان ممکن کود و بذر مناسب کشاورزان را به آنها برساند.

انتهای پیام/رضا جامی